Committees

General Chairs:

  • Davide Andrea Mauro (Marshall University, USA)
  • Simone Spagnol (TU Delft, The Netherlands)
  • Andrea Valle (Università di Torino, Italy)

Music Chairs:

  • Andrea Agostini (Conservatorio di Torino, Italy)
  • Stefano Bassanese (Conservatorio di Torino, Italy)
  • Juraj Kojs (University of Miami, USA)

Scientific Committee:

  • Federico Avanzini – University of Milano, Italy
  • Stefan Bilbao – University of Edinburgh, UK
  • Jean Bresson – Ableton, Berlin, Germany
  • Emma Frid – Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden
  • Emilia Gómez – Universitat Pompeu Fabra, Spain
  • Vincenzo Lombardo – University of Torino, Italy
  • Marcella Mandanici – Music Conservatory “L. Marenzio”, Italy
  • Georgios Marentakis – Østfold University College, Norway
  • Andrew McPherson – Queen Mary University London, UK
  • Romain Michon – GRAME-CNCM, France & CCRMA, Stanford University, USA
  • Juhan Nam – Korea Advanced Institute of Science and Technology, South Korea
  • Sandra Pauletto – Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden
  • Gary Scavone – McGill University, Canada
  • Sebastian Schlecht – Aalto University, Finland
  • Stefania Serafin – Aalborg University Copenhagen, Denmark
  • Louena Shtrepi – Politecnico di Torino, Italy
  • Isabelle Viaud-Delmon – IRCAM/CNRS, France

Panel of Scientific Reviewers:

Andrea Agostini, Jack Armitage, Adrián Barahona-Ríos, Adriano Baratè, Jonathan Bell, Edgar Berdahl, Laura Bishop, Charles Brazier, Gary Bromham, Grigore Burloiu, Eoin Callery, Emilios Cambouropoulos, Elliot Canfield-Dafilou, F. Amílcar Cardoso, Thibaut Carpentier, Alexander Carôt, Chris Chafe, Vasileios Chatziioannou, Stefano D’Angelo, Matthew Davies, Yuri De Pra, Stefano Delle Monache, Michele Ducceschi, Cagri Erdem, Fabian Esqueda, Georg Essl, Laurent Feisthauer, Aníbal Ferreira, Leonardo Fierro, Federico Fontana, Francesco Foscarin, Martin Gasser, Daniele Ghisi, Sergio Giraldo, Kjetil Falkenberg Hansen, Andrew Horner, Daniel Hug, Alexander Refsum Jensenius, Pierre Jouvelot, Hanna Järveläinen, Haruhiro Katayose, Boris Kuznetsov, Olivier Lartillot, James Leonard, Hans Lindetorp, Luca Andrea Ludovico, Raul Masu, Benjamin Matuszewski, Daniel Mayer, Riccardo Miccini, Nicolas Misdariis, Dave Moffat, Fabio Morreale, Niels Christian Nilsson, Hiroki Nishino, Stavros Ntalampiras, Daniel Overholt, Elif Özcan, Razvan Paisa, Rui Pedro Paiva, Claudio Panariello, Stefano Papetti, Julian Parker, Johan Pauwels, Pietro Polotti, Pedro J. Ponce De León, Karolina Prawda, Giorgio Presti, Niccolò Pretto, Marcelo Queiroz, Davide Rocchesso, Gerard Roma, David Roze, Charalampos Saitis, Mark Sandler, Giovanni Santini, Diemo Schwarz, Rod Selfridge, Federico Simonetta, Julius Smith, Bob Sturm, Burak Tamer, Erica Tavazzi, Sten Ternström, Satoshi Tojo, Luca Turchet, Maarten Van Walstijn, Satvik Venkatesh, Gerhard Widmer, Silvin Willemsen, Minz Won, Asterios Zacharakis.

Panel of Music Reviewers:

Eryck Abecassis, Andrea Agostini, Sabina Hyoju Ahn, Carlo Barbagallo, Stefano Bassanese, Jonathan Bell, Michael Boyd, Nicola Buso, Francesco Canavese, Fabrizio Casti, Luigi Ceccarelli, Walter Cianciusi, Alessandro Cipriani, Fabio Cifariello Ciardi, Giorgio Colombo Taccani, Agostino Di Scipio, Daniele Ghisi, Francesco Giomi, Jose Hernandez Sanchez, Steven Kemper, Giorgio Klauer, Juraj Kojs, Panayiotis Kokoras, Alexandros Kontogeorgakopoulos, Silvia Lanzalone, Nolan Lem, Andres Lewin-Richter, Eric Maestri, Damiano Meacci, Alberto Novello, Adolfo Núñez, Paolo Pachini, Joo Won Park, Pietro Polotti, Luca Richelli, Cesare Saldicco, Andrea Sarto, Julian Scordato, Giuseppe Silvi, Scott Smallwood, Akira Takaoka, Hans Tammen, Dante Tanzi, Guido Tattoni, Anna Terzaroli, Giuseppe Torre, Christopher Trapani, Pierre Alexandre Tremblay, Gianluca Verlingieri, Giovanni Verrando, Massimiliano Viel, Roberto Zanata